Pár základních věcí, co by měli znát čerství majitelé štěňat
U štěňat dodržujeme pár jednoduchých věcí. Předpokladem výchovy je, že prcek musí být pod dohledem a neustále učen. Vždy platí že pokud něco nemá dělat jako dospělý pes, tak ho to odnaučujeme už jako štěně. Štěně které má mnoho volného času bez dozoru a bez zaměstnaní se pravděpodobně naučí samé kraviny.
Hra
Štěňata stejně jako děti potřebují hraní. Ve smečce se při hraní učí spoustu věcí. Jenže aby hra byla hrou a ne pouze řáděním a nekontrolovatelným vybíjením energie, musí mít nějaká pravidla.
- není možné aby štěně okusovalo ruce, tahalo za oděv apod. Prcek co váží pár kilo je u toho možná roztomilý, ale zůstane mu takový návyk i do dospělosti a pokud pak potáhne někde za ruku dítě v domnění že je to hra, budete se hodně divit.
- nehrajeme si se štěnětem agresivní hry! Tedy zakázáno je přetahování u kterého štěně hodně vrčí, vzteká se apod. Neexistuje aby se štěně učilo na cokoliv zavěšovat! (už jen kvůli vývoji kostí a zubů!)
- pokud na nás štěně vrčí a štěká a poskakuje kolem nás, pravděpodobně vybízí ke hře. Nicméně takovým způsobem není vhodné aby se naučilo vyžadovat pozornost. Ignorujte takové pokusy, nebo je v těch velmi intenzivních pokusech rázně ukončete.
-Hry hrajeme tak aby štěně bylo vedeno ke klidu, k myšlení a soustředění. Například hra na aport většinu psů baví a rozvíjí více schopností naráz. Dále hry na vyhledávání osob, hraček, pamlsků.. apod. jsou dobré hry.
- Vždy pamatujte že dítě není hračka pro psa a pes není hračka pro dítě. Sice jim společná hra a čas strávený spolu rozvijí sociální kontakt, ale souběžně se nenaučí správně k sobě chovat. Proto na hru dohlíží zodpovědná osoba a určuje pravidla. Štěně bere lidské dítě jako sobě rovné – tedy jako štěně a bude se takto chovat.
Vodítko
- vždy a všude bereme hafana s sebou především na vodítku a učíme ho chodit u nohy, zastavovat. Chodit pomalu ale i popoběhnout.
- Není dobré nechávat štěně na volno, běhat na volno umí, to se nepotřebuje učit. Ale potřebuje se už od mimina učit chodit na vodítku!
- Kdykoliv zastavíme, štěněti dáme povel, Sedni, a čekej.
- Nenecháváme štěně tahat, vždy kratší šňůra, štěně by nemělo pobíhat bezhlavě někde kolem nás či před námi na délku vodítka.
Socializace
Pod pojmem socializace se rozumí nejen setkávání s jinými psy, ale také a což je mnohem důležitější, zažití všech možných situací, které život psa v lidské společnosti mohou protnout. Jde především o to, aby už v brzkém věku zažilo to co by jinak v budoucnu mohlo způsobovat strach a nejistotu. Tedy klidně vezmeme štěně do větších skupin lidí, MHD, na rodinné oslavy, cesty autem, k tramvajím, zastavíme u stavby (hluk, stroje,..) prostě cokoliv co je v životě běžné.
- pokud má štěně z něčeho strach, nechlácholíme, neňuňáme, pouze klidným přístupem, bez zbytečných slov štěně uklidníme a seznámíme s věcí nebo situací. Projevy strachu jsou stažený ocas, nebo couvání od objektu, taktéž ale štěkání na objekt či vrčení..
- zvykáme hafana na druhé psy, domlouváme si setkávání s klidnějšími vyrovnanými psy, ti jsou nejlepším vzorem chování, a štěně si tento vzor od nich VEZME!!
- nenecháváme stěně cokoliv lovit ani ze srandy! Později se budete tuze divit proč vám utíká za kočkou, zvěří apod…
- Štěně si přirozeně bude chtít se psy hrát, ale hlídáme ho aby ta hra nebyla příliš intenzivní.. Vždy platí že pokud druhému způsobuje bolest nebo nepříjemné věci (typu tahání za kůži, škubání nebo jen otravné dorážení) tak to není už hra a okamžitě to ukončíme! Štěně uklidníme a po uklidnění můžeme nechat znovu hrát.
- vždy štěně chráníme před špatnými zkušenostmi se psy, např napadení.. způsobí štěněti nedůvěru k ostatním psům, nebo strachovou agresivní
Povely a komunikace
každý pes potřebuje trénink základní poslušnosti! I ten váš a je nutné začít od druhého dne kdy je štěně doma. Pro běžný život nám stačí pár povelů, které bude pes umět za všech okolností. Trénink povelů začneme vždy tam kde je relativní klid a štěně se snadno na nás soustředí. Je dobré aby štěně trénink bavil, snažíme se tedy udělat z toho spíše hru, štěně chválíme a dáváme najevo že máme radost z toho co pro nás dělá a že se snaží. Pokud mu něco nejde, nerozčilujeme se, ale zkusíme to trpělivě znovu. Nekáráme za nesplnění povelu, ale dáme novou příležitost. Osvědčilo se nám nepoužívat u všeho pamlsky ale učit štěně opravdu na to že s námi chce spolupracovat proto že ho to baví, ne proto že něco dostane.
Vždy jsme důslední! Povel který dáme se musí dokončit, pokud totiž štěně zjistí že jednou musí jednou ne, tak si bude dělat co samo chce.
Komunikujeme jednoduše, stručně a každý povel říkáme zřetelně a jako pouze jedno slovo. Nikdy na štěně nemluvíme ve větách, nebude tomu rozumět. Pokud chceme aby nám štěně věnovalo pozornost, naučíme ho na jméno aby se na nás podíval! Po oslovení když máme pozornost, můžeme chtít další povel, např. Sedni, lehni, čekej apod… Vždy mezi povely dáváme vteřinu či dvě pauzu aby je pes stihl zpracovat. Štěně neví co znamená slovo které mu říkáme, jeho význam ho musíme tréninkem a názornou ukázkou vždy předvést! (opravdu nerozumí česky. I když se tváří že ano)
Štěně komunikuje především řečí těla a emocemi, né slovy! Takže se naučíme mu správně vyjadřovat emoce tak aby jim rozuměl (intonace hlasu, hlasitost povelu, výrazy ve tváři apod).
- Povel „ke mně“ je nejdůležitější ze všech! Tady děláme při prvních pár pokusech výjimku a párkrát dáme pamlsek.. Jde o to aby štěně pochopilo že má přijít k nám.. pak vydatně chválíme! Chceme aby štěně běhalo k nám s radostí. Pokud dojde vždy pochválíme, nezkazíme si štěně tím že ho zavoláme a pak za něco co provedlo pokáráme nebo potrestáme! To je spolehlivý způsob jak si zkazit přivolání. Přivolání trénujeme hrou doma (k jídlu, ke dveřím když se jde ven, na gauč, cokoliv…) nebo jen tak kdykoliv chceme. Venku na volno v oplocených prostorech, nebo na stopovacím vodítku.
- Povel „čekej“ je povel při kterém má hafan sedět a čekat až přijde další povel. Bude ho používat velmi často, proto se na něj opravdu důsledně zaměříme a učíme ho za všech okolností (čekání než si bude moct vzít misku s jídlem, čekání než mu připnu obojek, čekání než přejdeme cestu, ale i čekání než se uklidní a pustíme ho třeba si jít hrát, nebo vítat navštěvu, atd)
- Povel „sedni“ je užitečný, neboť přirozeně když hafan sedí je klidnější. Učíme tak že při povelu sedni jemně přitlačíme na zadek štěnda a „pomůžeme“ mu sednout
- Lehni je klidová poloha (více než sedni) zároveň ale může být i výraz submise. Učíme z povelu sedni, a následně přitlačíme jemně mezi lopatky hafana a pomalu ho lehneme.. nebo mírně potáhneme přední packy tak aby sklouzl do lehnutí. Vždy pochválíme a zopakujeme znovu.
U učení povelů, tréninků, platí že pes má svalovou pamět, tedy učí se jaký pohyb má udělat po povelu. Opakováním se tedy plnění u něj stává automatickým, čím více opakování tím lépe. Trénujeme ale vždy jen chvílí, tak aby štěně trénink neomrzel. Stačí vícekrát za den, ale pár minut.
Ještě pár drobných tipů:
- Když chceme aby štěně mělo rádo lidi, děti, tak ho zvykáme na to že jsou pro něj lidé a děti zdrojem příjemných pocitů, radosti apod.
- Pokud nechceme aby štěně bouřlivě vítalo (skákání apod) neděláme to sním sami a učíme ho klidný rituál vítání nás i návštěv (pokud mu to nejde, tak ho dáme na vodítko a učíme s pomocí vodítka)
- zvykáme štěně na samostatnost, po kouscích zvykáme na samotu, tak abychom se vyhnuli problému se separační úzkostí
- štěně potřebuje hračky na kousání! Je to psí přirozenost! Volíme kvalitní hračky bez obsahu ftalátů apod.. takové se kterými si štěně může bezpečně hrát a aby se s nimi nezadávilo, nebo si neucpalo kusem hračky střeva
- štěně není třeba za nic trestat, většinou bohatě stačí pokárání a dání najevo zklamání či znechucení apod! Netrestáme za loužičky a hromádky, pouze řekneme fuj a tváříme se zklamaně..
- Ve smečce je jediná chvíle kdy štěně starší psi „potrestají“ když jim způsobuje bolest nebo něco nepříjemného a nerespektuje předchozí signály a upozornění!
- štěně má křehkou kostru a proto ho nenutíme k velkým výkonům! Pouze k tomu co samo zvládne… takže procházky pouze kratší a častěji.
- učíme štěně manipulaci, tedy čištění oušek, drápky, ležení na zádech atd.. vše s klidem příjemně a pozitivně. Vyplatí se to! Nebudete mít stresaře ani na veterině.
Vždy jsme u štěňat trpěliví, nespěcháme. Hafanovi trvá dospět asi dva až tři roky! Vývoj v tomto směru neurychlíme žádným tlakem, nervozitou, netrpělivostí atd..
Myslete na to že každé mládě potřebuje kolem sebe vzory od kterých přebírá reakce na situace, chování atd! My jsme ten VZOR, buďme proto tím nejlepším vzorem.
Vždy platí že pokud chceme klidné štěně, děláme s ním vše v klidu, učíme ho věci dělat klidně! Klidná a vyrovnaná domácnost = klidné a vyrovnané štěně!
Vždy se doma domluvíme a postupujeme ve výchově štěněte jednotně! Tedy ne že muž je nepřiměřeně přísný a žena zase nepřiměřeně přecitlivělá. Neexistuje že jeden vyžaduje povely a druhý ne. Neexistuje ani aby každý dělal trénink a povely jinak než druhý, sjednoťte se. Do tréninku psa zapojujeme i děti!
Myslete na to že výchově psa jsou důležité Pravidla, Hranice, Disciplína!!!! Za všech okolností.
Budujte si u psa přirozenou klidnou autoritu a respekt! Bude k vám vzhlížet a uznávat vás beze strachu ale s radostí a obdivem – budete jeho superhrdina!
Mějte na paměti, že výchova psa není věda, nepotřebujete k tomu doktorát z psychologie. Důležité je používat zdravý rozum, jednat asertivně, používat intuici. Umět se na prcka napojit emočně, ale i jednoduchou komunikací – jste všechno co na světě má, myslete na to. Vždy řešte věci hned když se dějí. Nikdy se na štěně nezlobte dlouho. Myslete na to, že všemu je lepší předcházet než se pak zlobit že něco není tak jak jste chtěli. Do výchovy štěněte nikdy nepatří agrese, vztek a podobně!
Držíme palce a především pevné nervy a spoustu krásných chvil!